Banány léčí deprese, tlak, bradavice i anémii

Banán
Zdroj: isifa.com Banán

Zdravé ovoce, které se dá jíst téměř kdekoli, snadno se loupe, je chutný a rychle zasytí.

Obsahuje totiž tři druhy přírodního cukru – cukrózu, fruktózu a glukózu kombinovanou s vlákninou. Pouhé dva banány poskytnou dostačující dávku energie pro devadesátiminutové cvičení.

 

Také proto je banán ovocem číslo jedna u špičkových sportovců. Pozor, chladnička je nepřítelem banánu, který (jako tropické ovoce) by měl být uchováván v teplotě kolem 20 stupňů.


Pomoc v boji s chorobami a nežádoucími stavy


Nedá se říct, že by byl banán zázračným všelékem, ale jeho pozitivní účinky se mu nedají upřít. Velkou roli dokáže sehrát při:


• depresích
• snižování krevního tlaku
• anémii
• zlepšení výkonnosti mozku
• trávení
• žaludečních vředech
• odvykání kouření
• nadváze
• boji s bradavicemi
• komářím bodnutí
• kocovině


Podle výzkumů se lidé, trpící depresí, cítí výrazně lépe po konzumaci banánu. Vysvětlení je takové, že banán obsahuje aminokyselinu tryptofan, kterou tělo přemění na serotonin, ten uvolňuje relaxační prvek a zlepšuje náladu.

 


Přemenstruační syndrom porazí vitamin B6


Vitamín B6 v banánech obsažený dokáže regulovat hladinu glukózy v krvi, což se také příznivě pomítne na zlepšení nálady. Tohoto efektu mohou zkusit využít ženy, které trpí premenstruačním syndromem (PMS).


Banán má extrémně vysoký obsah draslíku a přitom nízký obsah soli, to z něj dělá perfektní nástroj v boji proti vysokému krevnímu tlaku, potažmo proti infarktu.


Slabost, závratě, bledost, únava patří k příznakům anémie. V tomto případě banán pomáhá stimulovat hemoglobin (krevní barvivo) v krvi svým vysokým obsahem železa.

 

Na myšlení pro studenty


Studenti mohou využít toto tropické ovoce ke zlepšení koncentrace (nejen) při zkouškách.

 

Zažívání v pořádku


Zácpa neboli obstipace postihuje přibližně 20 procent populace, častěji ženy. Banán obsahuje vysoký podíl vlákniny, a tak je možné vyzkoušet úpravu činnosti trávicího traktu do normálu s jeho pomocí případně před použitím laxativ (léků proti zácpě).


Banán lze považovat za dietní jídlo při zažívacích problémech a žaludečních vředech pro jeho hladkou texturu a jemnost. Je to jediné ovoce, které může být používáno bez bolestí i v chronických případech. Banán dokáže neutralizovat nadměrnou kyselinu a snižuje podráždění tím, že jemně obalí stěny žaludku.


Přestaňte díky banánům s kouřením


Vitamíny B6, B12 obsažené v banánech, draslík a magnézium umějí pomoci s odvykáním kouření, s překonáním abstinenčních příznaků způsobených nedostatkem nikotinu.


Proti obezitě


Když jsme přepracovaní a "honíme termíny“, není na vyváženou stravu často kdy. Sáhneme po čemkoli, co je po ruce, lhostejno, jestli je to čokoláda nebo tyčinky.

 

Tímto způsobem na sebe nadváha nebo i obezita nedají dlouho čekat. Rada zní: kus banánu s vysokým podílem uhlohydrátů požitý každé dvě hodiny pomůže udržet hladinu cukru v těle v normě a nadbytečná kila nemusejí přibývat.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Ananas, celer či grep: opravdu spalují tuky?
Pěstujeme ananas. Víme, jak na to


Proti bradavicím


Bradavice umějí být pěkně urputné a hyzdí některou část naší pokožky. Na to, abychom se lépe bradavice zbavili, postačí banánová slupka. Její kousek na bradavici přiložíme (žlutou stranou ven) a k postiženému místu ji připevníme náplastí.


Na komáří bodnutí


Komáří bodnutí lze ošetřit několika způsoby. Máme-li u sebe banán, po potření bolestivého místa vnitřkem banánové slupky zjistíme, že pálení a podráždění pokožky ustupuje.


Odbourávejte alkohol


Pokud jsme byli včera na večírku a vypili jsme o něco více alkoholu, je pravděpodobné, že se ráno necítíme nejlépe. Na zlepšení stavu umí rychle zapracovat banánovo-mléčný shake oslazený medem. Banán utiší žaludek a s pomocí medu obnoví nazpět harmonickou hladinu cukru v těle, zatímco mléko znovu zavodní organismus.

 

 

Víte, že…
Při srovnání banánu s jablkem se ukazuje, že banán má v sobě čtyřnásobně více proteinů, dvojnásobně více uhlohydrátů, tři krát víc fosforu, pět krát více vitamínu A a železa, a dvojnásobek jiných vitamuinů a minerálů.

 

 

 

Sdílejte s přáteli:
Přidejte komentář