Cibulák: Porcelán, který zná celý svět!

Cibulák zná celý svět
Zdroj: Thinkstockphotos Cibulák zná celý svět

Víte proč se cibuláku říká cibulák a co znamenají ostatní vzory? Více se dočtete v našem článku.

Většina z nás doma alespoň jeden hrníček nebo talířek s cibulákovým vzorem má. Někomu visí v kuchyni na čestném místě, jiný z něj každý den snídá. Cibulák patří do českých domácností stejně, jako rudý muškát v hliněném květináči nebo jako čerstvě osmažené koblížky.

 Tuto starou českou klasiku, dnes bohužel oceňují více v zahraničí než u nás. Největší oblibě se těší v Číně, která je jedním z nějvětších odběratelů tohoto porcelánu. Tento porcelán ale nijak nezaostává co se designu týče. Pravidelně na jeho návrzích pracují mladí i zkušení designéři a dávají mu novou tvář. Kromě modré klasiky existuje i cibulák zelený či barevný.Něco málo z historieKořeny výroby cibuláku můžeme hledat až v roce 1864, kdy si dubský průmyslník Anton Tschinkel koupil lesní mlýn a přestavěl ho na manufakturu vyrábějící nejdříve majoliku, později porcelán. Hospodářská krize na konci 19. století ale tohoto průmyslníka skolila. Pro porcelánku nastaly těžké časy, kdy si ji různí majitelé přehazovali jako horkou bramboru. Nakonec ale vše ustála.Přes ruce vlastníků německých a rakouských byla postupně předána do rukou českého státu a jejího vedení se ujal odborník na porcelán Jiří Šimek.


Proč cibulák?Možná vás při pohledu na cibulák už napadlo, proč se mu tak vlastně říká, když modré vzory cibuli příliš nepřipomínají. Od 18. století totiž po celé Evropě panoval trend asijských a orientálních vzorů. Na cibuláku tak ve skutečnosti opravdu žádné cibule nejsou. Jedná se totiž o granátová jablka, která ji pouze připomínají. Odtud tedy název Zweibelmuster, později cibulák.
Cibulový vzor, tak jak jej známe z našeho porcelánu, vychází ze znázornění a spojení stylizovaných rostlinných motivů vycházející z východoasijské filozofie, avšak přizpůsobený evropskému stylu. Motiv vytvořil v roce 1729 Johan Kretschmar, který byl v té době jedním ze skupiny výtvarníků evropské porcelánky v Míšni.Na okrasu nebo k užívání?


Mnohé při pohledu na modře, někdy i barevně, malovaný porcelán napadne, že bude spíše na okrasu. Ale díky speciální technice talíře i hrnečky můžete s klidem šoupnout do mikrovlnné trouby i do myčky. Od počátku výroby se porcelán s cibulovým dekorem vyrábí tzv. podglazurovou technologií, a tak i po vpádu myček na nádobí a mikrovlnných trub může být nadále používán v našich domácnostech.

Máte doma alespoň menší sadu cibuláku? Líbí se vám? Podělte se s námi o vaše myšlenky v diskuzi.

Sdílejte s přáteli:
Přidejte komentář
blankalanka 28.11. 10:44
0
Moc se mi to líbí a neodolala jsem, musela jsem si koupit - http://www.originalcibulak.cz/soupravy-sady-cibulak-dubi-porcelan-cibulovy-original-c60/souprava-jidelni-j2-i3548/
blankalanka 28.11. 10:44
0
Nějak se mi nedaří dělit se...